EN
25.07.2024

Każda z tych kobiet jest jak unikalny kwiat, który rozkwita na swój sposób, inspirując innych do odkrywania własnych talentów.

Elegancja, doświadczenie i niezwykła życiowa mądrość – to cechy, które łączą 12 uczestniczek tegorocznej edycji projektu „Kwiat Dojrzałości” w kategorii wiekowej 55+. To kobiety, które przez całe życie budowały swoje pasje i realizowały marzenia.

KATARZYNA JASKÓLSKA

57 LAT, MUROWANIEC, WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Finalistka z numerem 1

Iwona Oleksiewicz

Jestem niepoprawną optymistką, zawsze gotowa zmieniać świat na lepsze. Od lat pełnię funkcję Prezesa Zarządu Głównego Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu “JUDYM”, które za sztandarowy cel swojego funkcjonowania obrało niesienie pomocy osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Wierzę, że delikatność, siła i determinacja pozwalają osiągnąć wiele.Nasza działalność opiera się na wsparciu wolontariuszy, sponsorów i ciężkiej pracy całego zespołu. Z dumą podkreślam, że stowarzyszenie prowadzi pięć placówek pomocowych w dwóch różnych województwach z czego cztery powstały dzięki mojej inwencji i zangażowaniu.

Moja praca została doceniona wieloma nagrodami, m.in. „Stalowym Aniołem” i tytułem „Osobowość Roku” w kategorii działalności społecznej. Nasza organizacja została też zakwalifikowana do prestiżowego projektu „Firma z klasą”.

Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe uczestniczac w różnych kursach i szkoleniach m.in. ukończylam "Specjalizacje z zakresu organizacji pomocy społecznej". Jestem też terapeutą zajęciowym i opiekunem osób starszych. Uwielbiam to, co robię – nieść pomoc i dzielić się szczęściem.

Jestem spełnioną kobietą, wdzięczną za wszystko, co mam. Chcę zarażać innych optymizmem i wiarą w lepsze jutro. Wiele osób uważa mnie za mentorkę, która dostrzega nadzieję nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

ELŻBIETA STAN

68 LAT, KATOWICE, WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Finalistka z numerem 2

Monika Jezierska

Z wykształcenia jestem filologiem. Zawodowo przez wiele lat byłam menedżerem korporacyjnym. Kocham sztukę, uprawiam sport. W ostatnich latach spełniam swoje młodzieńcze marzenie, grając w filmach i reklamach oraz biorąc udział w sesjach zdjęciowych.

Jestem aktywna w mediach społecznościowych, gdzie dzielę się swoim doświadczeniem i inspiruję innych do realizacji swoich pasji. Pokazuję, że wiek nie jest przeszkodą w prowadzeniu pełnego życia. W cyklu #Kamera-Akcja odsłaniam kulisy pracy na planie filmowym.

Współpracuję z magazynem polonijnym w Montrealu, gdzie piszę artykuły o życiu, i relacjach międzyludzkich. Moje teksty trafiają do czytelników w wielu krajach, którzy doceniają treści o których piszę.

Jestem zwolenniczką działań międzypokoleniowych. Uważam, że wymiana doświadczeń między różnymi pokoleniami wzbogaca nasze życie i pozwala lepiej zrozumieć świat. Dlatego aktywnie uczestniczę w inicjatywie Joanny Przetakiewicz „Era Nowych Kobiet”, gdzie kobiety wspierają się nawzajem i dzielą swoją wiedzą.

Innym ważnym projektem, w który się angażuję, jest „Społeczne Ministerstwo ds. Samotności”. Samotność to poważny problem współczesnego świata, dlatego chcę przyczynić się do jego rozwiązywania.

Prywatnie jestem szczęśliwą mamą i babcią. Moje motto brzmi: „Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie na lepsze”.

MARIA MONTEGU

70 LAT, TCZEW, WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Finalistka z numerem 3

Beata Michalska

Całe moje dorosłe życie poświęciłam służbie innym. Jako dyrektor szkoły muzycznej i nauczyciel fortepianu przekazywałam młodym ludziom miłość do piękna. Jako profesor uniwersytetu, doktor sztuki, uczyłam młodych ludzi badania i analizy dzieł sztuki światowej oraz roli ich twórców. Jako naukowiec zgłębiałam tajemnice pierwotnej kultury muzycznej narodów górskich, szczególnie Górali. Moje badania przyczyniły się do zachowania dla przyszłych pokoleń bogatego dziedzictwa tysiącletniej tradycji ludowej.

Harcerstwo od zawsze było ważną częścią mojego życia. Jako Komisarz Generalny Organizacji Ukraińskich Skautów i Komisarz Międzynarodowy Zakonu Skautów Świata miałam możliwość kształtować młodych ludzi w duchu szlachetnych idei scoutingu

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej aktywnie wspierałam uchodźców, tłumacząc dla nich i oferując wsparcie psychologiczne.

Jako zwycięzca ogólnopolskiego konkursu projektów międzypokoleniowych założyłam polsko-ukraiński klub kobiet „Intempo nova” i razem z koleżankami zorganizowałyśmy wiele wartościowych wydarzeń. Najważniejszymi są tomik ukraińsko-polskiej kobiecej twórczości "Splecione są nasze losy" oraz spektakl "Najlepsza rola", który napisałam, wyreżyserowałam i wystawiliśmy go wspólnie razem na scenie teatru. Moją działalność społeczną została doceniona. Posiadam nagrody państwowe za rozwój ukraińsko-polskiej współpracy kulturalnej.Tańczę, śpiewam, rysuję, gram w teatrze, piszę książki. Żyję!

Największym szczęściem w moim życiu jest rodzina. Bycie babcią to dla mnie wielkie błogosławieństwo. Codziennie dziękuję za możliwość obcowania z miłością i radością, które daje mi moja wnuczka!

MAŁGORZATA NIEWIADOMSKA-CUDAK

58 LAT, ŁÓDŹ, WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
Finalistka z numerem 4

Jestem kobietą, która przełamuje fale i rozbija szklane sufity, szukając inspirujących możliwości, jakie zsyła los. Zawodowo profesorka wyższej uczelni, z pasją prowadząca wykłady i badania na temat partycypacji kobiet w życiu publicznym. Wynikiem mojej pracy są liczne publikacje na ten temat. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw w Łodzi, takich jak: cykliczna impreza „Kobieta Niezwykła”, wyróżniająca łodzianki za ich osiągnięcia, „Bo łódzkie mamy są tego warte”, „Skuteczna broń kobiet przeciwko degradacji środowiska”, „Super tata na lata”. Nagradzam także mężczyzn działających społecznie tytułem „Rycerza białej wstążki”. Z mojej inicjatywy została powołana w Łodzi m.in. Miejska Rada Seniorów, Centrum Inicjatywy Międzypokoleniowych, Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania.

Prywatnie „babcia” adoptowanego czworonoga Gringusia.

Jak kwiat rozkwita po fazie wzrostu, tak ja, poprzez doświadczenia życiowe, osiągnęłam pełnię życia, mądrość i autentyczność. Otwartość na świat i podejmowanie odważnych decyzji sprawiły, że zaczęłam poszukiwać ciekawych możliwości i odnajdywać sens życia w otwieraniu nowych drzwi. Z rozmachem pokonałam próg i weszłam do wyjątkowej krainy „Kwiatu Dojrzałości”.

DOROTA NOWOSAD

58 LAT, WĘGORZEWO, WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Finalistka z numerem 5

Całe moje życie kieruję się wartościami takimi jak rodzina, miłość, natura i pomoc innym. Inspirują mnie ludzie, historia i piękno otaczającego nas świata. Od ponad trzech dekad realizuję się, przekazując swoją wiedzę i pasje innym. Organizuję wystawy, prelekcje i warsztaty artystyczne, by inspirować i budować poczucie wspólnoty.

Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, wraz z innymi mieszkańcami naszego regionu zaangażowałam się w pomoc uchodźcom. Zorganizowaliśmy zbiórki żywności i niezbędnych rzeczy, a także spotkania integracyjne, by ułatwić im aklimatyzację w nowym miejscu.

Praktyka jogi pozwala mi zachować wewnętrzną harmonię i równowagę, dzięki czemu mogę z jeszcze większym zaangażowaniem dzielić się swoją energią z innymi. Moim celem jest tworzenie przestrzeni, w której każdy może poczuć się doceniony i wspierany.

Wierzę, że poprzez sztukę, kulturę i bezpośrednią pomoc możemy budować lepszy świat.

ELŻBIETA MALESIS-CIOSK

68 LAT, OPOLE, WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
Finalistka z numerem 6

Projekt "Kwiat Dojrzałości" był dla mnie punktem zwrotnym, który skłonił mnie do refleksji nad dotychczasowym życiem i osiągnięciami. Zawsze byłam osobą empatyczną i chętnie pomagającą innym. Jednak to dopiero życie w Grecji, gdzie zyskałam pewność siebie i umiejętność działania, pozwoliło mi w pełni wykorzystać swój potencjał. Współpracując z polonią, zdobyłam doświadczenie w organizacji i prowadzeniu projektów społecznych.

Po powrocie do Polski zaangażowałam się w życie lokalnej społeczności, współtworząc Centrum Seniora i Radę Kobiet. Jestem również inicjatorką Klubu Miss i Mistera Opola 60+. Od początku pandemii aktywnie uczestniczę w akcjach pomocowych, wspierając zarówno seniorów, jak i uchodźców z Ukrainy.

Szczególną radość sprawia mi praca z dziećmi w ramach projektu "Opole w Rytmie Życzliwości", a także tworzenie przestrzeni dla aktywności seniorów. Udało mi się zmobilizować grupę osób starszych do wspólnego muzykowania, co przyniosło nam wszystkim wiele radości.

Moje doświadczenia pokazują, że każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na swoje otoczenie. Warto dzielić się swoją wiedzą, umiejętnościami i czasem, by wspólnie tworzyć lepszy świat.

BEATA ROMANEK

58 LAT, CZĘSTOCHOWA, WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Finalistka z numerem 7

Projekt "Kwiat Dojrzałości" to piękna, choć momentami trudna podróż w głąb mojej dojrzałości. To przedsięwzięcie uwrażliwiło mnie na potrzeby kobiet, ukazując, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii. Jako zodiakalna Ryba łączę w sobie zmysł analityczny i artystyczny.

Zawodowo spełniam się jako Główna Księgowa, zarządzając księgowością kilku dużych spółek. Zmysł artystyczny, związany z modą i fotomodelingiem, jest moją pasją. Od ośmiu lat działam jako Beassima, inspirując dojrzałe kobiety. Zarażam miłością do mody i kolorów, przekonując, że moda nie zna wieku, a pasja może być naszą siłą. Walczę o to, aby każda kobieta miała odwagę spełniać swoje marzenia i uświadamiam, że dojrzałość to nie starość.

Moja druga pasja to podróże. Przez kilka lat dzieliłam się swoją miłością do samodzielnych podróży na forach podróżniczych. Podróże to dla mnie źródło inspiracji, jestem ciekawa kolorów i zapachów świata. Moja babska wyprawa do Indii była najpiękniejszą przygodą, jaką udało mi się przeżyć, a Azja, zwłaszcza Tajlandia, którą odwiedzę po raz ósmy, to moje miejsce na ziemi.

Kobiety z moich mediów społecznościowych nadały mi tytuł ich ambasadorki, z czego jestem bardzo dumna. Jestem ambasadorką zwykłych kobiet, ich problemów, słabości, ale i wielkiej siły.
Prywatnie jestem dumną mamą dorosłego syna Marcina, oraz podwładną kota Gustawa.

IZABELA RAKOCZY

56 LAT, WAŁBRZYCH, WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Finalistka z numerem 8

Jestem psychoterapeutką Gestalt, superwizorką i trenerką. To moja pasja, filozofia życia i sposób na pomaganie innym. Moje doświadczenie zawodowe wzbogaciłam licznymi szkoleniami z pracy z traumą oraz własną terapią. Prowadzę sesje dla osób w potrzebie, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

Siedemnaście lat temu założyłam Fundację Salvator, gdzie przez lata pełniłam funkcję prezesa i nadal aktywnie działam. Mam ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą w domach dziecka. Prowadziłam je, wychowywałam dzieci, byłam dyrektorką i psychoterapeutką. Teraz dzielę się tą wiedzą jako superwizorka. Założyłam siedem domów dziecka, przedszkole, świetlice i organizowałam liczne projekty edukacyjne. Obecnie przy Fundacji działa świetlica integrująca dzieci romskie z innymi.

Przez lata wspierałam organizacyjnie Galę Ambasadorów Wałbrzycha i zdobyłam wiele nagród za swoją działalność społeczną.

Od dwudziestu lat jestem związana ze środowiskiem romskim. Organizuję warsztaty, treningi antydyskryminacyjne i festiwale muzyki romskiej. Tańczę w zespole Romano Drom i promuję kulturę romską. Dochód z koncertów przeznaczam na pomoc dzieciom z domów dziecka.

Uważam, że ciągle można się rozwijać. Zostałam żeglarzem, płetwonurkiem, turystką górską, tancerką cygańską, instruktorką zumby, a teraz fascynuje mnie bachata.

KATARZYNA SOBCZYK

60 LAT, MYSZKÓW, WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Finalistka z numerem 9

W pierwszej kolejnosci kobieta, matka i babcia... potem fitness woman i bussiness woman.

Z zamiłowania i pasji jestem trenerką EMS od 6 lat mam własne studio i to był najlepszy prezent jaki zrobiłam dla siebie, a w konsekwencji skutecznie zarażam swoją pasją wszystkich wokół.

Z wykształcenia jestem pedagogiem i równolegle prowadzę trzy placówki przedszkolne w Krakowie.

Sport, aktywność i podróże są wpisane w moje DNA. Kobiece rajdy off road, paralotnie, trekking, skutery wodne, narty to tylko niektóre z moich aktywności, a tak naprawdę to sposób na życie.

To EMS i sport ogólnie pojęty dał mi poczucie, że wiek to tylko liczba i mając 60 lat można się czuć fantastycznie ze sobą, swoim ciałem i emocjami. Tą energie staram się przekazywać moim klientom, rodzinie, znajomym i nieskromnie powiem, że to jest mój ogromny sukces.

Prywtnie jestem mamą fantastycznego syna i babcią dwójki cudownych urwisów,które nazywają mnie Fit Babcią !

Bilska mojemu sercu jest również działalność charytatywna-przez kilak lat brałam udział w spektaklach na rzecz Fundacji dla dzieci niepełnosprawnych,którą wspieram do dnia dzisiejszego,jak również działalnosć Amnesty International,gdzie swoja cegiełke zostawiam kobietom doświadczającym przemocy . Moje wsparcie i pomoc ma też nasze lokalne Schronisko dla bezdomnych zwierząt,którego hasłem przewodnim jest: "Do serca przytul psa"... przytuliłam dwa :)

Uwielbiam Anne Marię Jopek, a słowa jej piosenki .." bo życie przecież po to jest, aby pozyć, nim w kołowrotku pęknie nić.." towarzyszą mi na co dzień.

JOHANNA MARZENA ZEYER

59 LATA, WARSZAWA, WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Finalistka z numerem 10

Jestem kobietą dzielącą się od zawsze uśmiechem, dobrym słowem i wsparciem z każdą spotkaną osobą. Codziennie zarażam radością, lekkością życia i bycia w pięknostanie.
Moja misją jest pokazywanie "Piękna bez wieku" w każdej z nas w modelingu, potencjału mocy osobistej w mojej profesji międzynarodowego coacha, trenerki mentalnej, mówczyni. Wielką satysfakcję daje mi prowadzenie warsztatów pro bono dla Polonii w Niemczech i Anglii, warsztatów dla kobiet, procesów coachingowych.

Działam z misją "Życie jest piękne", "Viva Pięknostan", "Kocham życie, a życie kocha mnie".
Sztuka życia polega dla mnie na sztuce podejmowania mądrych wyborów, zadawania właściwych pytań, życiu i działaniu z poziomu pasji, cieszenia się doświadczaniem gry zwanej życiem z pełnią świadomości "Kim naprawdę jestem?"

IZABELA HISSAN

56 LAT, MALMÖ, Szwecja
Finalistka z numerem 11

Z wyksztalcenia i zamiłowania jestem położną. Możliwość pomocy kobietom w momencie narodzin ich dzieci daje mi wielką satysfakcję i poczucie spełnienia.

Jestem inicjatorką i założycielką pomocnej i wspierajacej facebookowej grupy ” Polki W Szwecji ” która liczy 7 tysiecy kobiet zamieszkałych na terenie całego kraju. Nasza grupa to miejsce, gdzie kobiety mogą znaleźć wsparcie, wymieniać się doświadczeniami i nawiązać nowe znajomości.

Udzielam się aktywnie w międzynarodowym związku ”Polka International“ którego jedną z wielu misji jest niesienie pomocy polskim kobietom i dzieciom znajdujących się w trudnych sytuacjach. Poprzez nasza działalność staramy się również rozpalać iskierkę polskości w Szwecji poprzez promowanie polskich artystów, literatury oraz organizowanie polskich spotkań.

Moją pasją jest taniec. W wolnych chwilach spełniam się jako fotomodelka oraz statystka.

Jestem energiczną optymistką z niekończącymi się planami na przyszłość, szczęśliwą mamą 4 córek oraz babcią. Pomimo,że od wielu lat mieszkam poza granicami Polski jestem i na zawsze pozostanę dumną Polką.

PRODUKCJA

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania i realizację sesji.

• Organizator projektu: Arche Hotel Krakowska
• Dyrekcja obiektu: Małgorzata Gipsiak
• Manager wykonawczy projektu: Anna Kurządkowska-Kosińska
• Koordynator projektu: Julia Bąk
• Współpraca: Tomasz Wójcik, Michał Roch
• Miejsce sesji: Arche Hotel Krakowska

• Autor sesji: Paweł Wądołowski
• Wsparcie: Karolina Rafałowska
• Backstage: Marcin Kossakowska
• Kamera: Arche TV

• Stylizacje uczestniczek: Julia Tomaszewska
• Biżuteria: Colibra

• MUA: Centrum Tworzenia Wizerunku Wariacje Piękna by Sylwia Piwowarczyk.
• Makijażystki współpracujące: Ewa Rybka, Monika Andryskowska, Małgorzata Gutowska, Marta Kantor.
• Fryzury: Studio Fryzur i Kosmetyki „Amelia”.